Автори: Adam F.Feyaerts Ph.D. и Walter Luyten Ph.D., M.D.d
Център по микробиология, Льовен, Белгия
Лаборатория по молекулярна биология, Льовен, Белгия
Катедра по технологии и Катедра по биология, Льовен, Белгия
Акценти
- COVID-19 причинява респираторна инфекция, понякога последвана от тежко системно заболяване.
- Ниска доза (0,5 – 2 g / ден) Vit.С може да помогне, когато се използва рано, при тежки инфекции причинени от COVID-19.
- Тежките форми на COVID-19 се дължат на „цитокинова буря“, причинена от интерлевкин-6 и ендотелин-1.
- Vit.С (особено във високи дози) намалява някои медиатори, като интерлевкин-6 и ендотелин-1.
- По този начин Vit.С може да бъде от полза и за пациенти с тежка форма на COVID- 19
Резюме
Тежкият, остър, респираторен синдром причинен от коронавирус, може да доведе до фатален край.
Още с избухването на епидемията от коронавирус, се препоръчва използването на Vit.С!
Много пациенти с тежка форма на COVID-19, имат повишени нива на медиаторите интерлевкин-6 и ендотелин-1. Последните се наблюдават при възрастни пациенти с пневмония (преобладаващо мъже), пациентите със затлъстяване или хипертония, както и при цветнокожи, и пушачи.
Има достатъчно доказателства, че Vit.С (във високи дози) може да намали тези медиатори!
Vit.C може да се прилага в ниски дози за профилактика на CОVID-19, а също така във високи дози (интравенозно), при тежки състояния!
Въведение
Приблизително 5% от пациентите с диагноза COVID-19 се разболяват тежко и се нуждаят от неинвазивна вентилация и добавяне на кислород!
Още по време на епидемията от SARS през 2003 г., употребата на Vit.С (основен витамин и антиоксидант), беше предложена като неспецифично лечение при тежки, вирусни инфекции на дихателните пътища. Vit.С е известен с това, че поддържа различни клетъчни функции на вродения и придобития имунитет (включително намаление на податливостта към различни вирусни инфекции).
Cochrane и сътрудници доказват, че приемът на 1-2 g на ден Vit.C е безопасен и има значителен ефект за намаляване на продължителността и тежестта, на обикновената настинка. Освен това изследването доказва, че профилактиката с високи дози не е рационално обоснована за широко използване, но може да се прилага понякога (например при тежки физически упражнения).
Вече има достатъчно доказателства, че много пациенти, които са тежко болни от COVID-19, имат повишени нива на цитокини, включително възпалителната молекула интерлевкин (IL) 6, наподобяващи „цитокиновата буря“. Последната е описана още при SARS и Респираторния синдром в Близкия изток.
Това означава, че високата смъртност се дължи на предизвикано от вируси супервъзпаление!
Данните до момента показват, че пневмонията при COVID-19 е усложнение в късен стадий, причинено от хиперактивацията на имунните, ефекторни клетки и се предлага лечение (интравенозно) с високи дози Vit.С, за потискане на тези клетки.
Лечението с Vit.С намалява интерлевкин 6 и блокира in vivo освобождаването му в ендотела, индуцирано от ендотелин-1 (ET-1) при хора. ЕТ-1 е мощен вазокон-стрикторен пептид, но също така е и възпалителен цитокин (включително и в белите дробове) и повишената му количество се свързва с пневмония, белодробна хипертония, белодробна фиброза и др.
Доказано е, че по-възрастните пациенти имат повишен риск от развитие (тежки форми) на пневмония от COVID-19, което се смята за късен отговор на имунната система към вирусната инфекция.
Това може да изглежда нелогично, тъй като в много аспекти на имунният отговор намалява при възрастните хора. Въпреки това, серумните нива на IL-6 се увеличават с възрастта и при възпаление, което често води до полиорганна недостатъчност.
IL-6 или ET-1 могат не само да обяснят възрастовата зависимост на пневмонията от COVID-19, но също така и превалирането на мъжете и пациентите със затлъстяване и хипертония, както и на цветнокожите, и пушачите.
Трима от четирима пациенти, критично болни от COVID-19, са мъже (70,8%)!
Това се обяснява с факта, че мъжете имат по-високи плазмени нива на IL-6 от жените. Освен това, естрадиолът намалява, а тестостеронът увеличава броя на клетките, секретиращи ET-1.
По-висока смъртност се наблюдава при пациенти с COVID-19 и тежки съпътстващи заболявания, като хипертония, диабет и затлъстяване!
Пациентите с COVID-19, които получават медикаменти за понижаване на кръвното налягане, имат по-нисък % на тежко заболяване и по-ниски нива на IL-6 в периферната кръв. Мастните клетки също произвеждат IL-6 и това обяснява защо хората със затлъстяване, имат по-високи ендогенни нива на С-реактивен протеин.
Повече цветнокожи, отколкото бели, се разболяват критично!
Има доказателства, че нивата на ET-1 са значително увеличени в черното население, в сравнение с белите.
Също така, пушачите с COVID-19, са по-податливи за развитие на пневмония, поради факта, че ET-1 засилва предизвиканото от дим, остро възпаление на белите дробове.
Рандомизирано, плацебо-контролирано изследване показва, че Vit.С (500 mg, 2 пъти дневно) облекчава възпалителния статус, като намалява, IL-6 и С-реактивен протеин при пациенти с хипертония и/или диабет със затлъстяване!
Това показва, че Vit.С може да бъде полезен и при тежки форми на COVID-19.
Vit.С потиска способността на неутрофилите за увреждане на органи и смъртността при COVID-19.
И не на последно място, 3 клинични изследвания доказват, че Vit. С намалява образуване на тромби и тромбемболии, които се срещат често срещано при пациенти с COVID-19!
Повече от 10 нови клинични изпитвания, свързани с COVID-19, са започнати или са обявени от февруари 2020 г., за изследване на терапевтичния ефект на Vit.С, самостоятелно или в комбинация с други вещества (напр. Vit. D, цинк [глюконат], хидроксихлорохин [сулфат] и азитромицин).
Например, продължава клинично изпитване, при което витамин С (6 до 12 g / ден) се прилага интравенозно за умерени и тежки случаи на пневмония COVID-19 .
Високи, интравенозни дози на Vit.С са необходими за намаляване на “цитокиновата буря“ при остър респираторен дистрес синдром.
Доказано е, че дори високи дози интравенозен Vit.С са безопасни, когато са за кратък период!
Обикновено се приема, че високи дози Vit.С се прилагат интравенозно, тъй като те се понасят лошо през устата.
Въпреки това, Cathcart и сътрудници твърдят, че толерантността на червата към Vit.С се увеличава, с тежестта на заболяването при много пациенти, така че орални дози до 200 g / ден, могат да бъдат толерирани от някои пациенти [73]. Този начин на приложение може да се прилага при пациенти, лекувани вкъщи или в заведения, където интравенозното приложение може да е трудно.
Повече информация може да се прочете тук (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900720302318)
Логично се стига да въпроса, коя форма на Vit.C да бъде използвана за профилактика или лечение на вирусни инфекции ( вкл. и COVID-19)?
Нашето предложение е Липозомният Vit.C на Copmed
Той има следните предимства пред класическите форми на Vit.C:
- Липозомният Vit.С е с много по-голяма бионаличност в организма!
Клинично изследване от 2016 г., на Davis и сътрудници показва, че плазмените концентрации на липозомен Vit.С са много по-високи (след прием през устата), отколкото плацебо и класически Vit.С.
- Липозомният Vit.С се абсорбира много по-добре от чревната стена!
Чревната стена позволява да премине повече Vit.С, капсулиран в мастна субстанция. Две проучвания3,4 показват, че липозомният Vit.С се намира в кръвта около 2 пъти повече, в сравнение с класическия Vit.С. По-добре асимилирана, липозомната форма осигурява идеална поносимост – без храносмилателни проблеми или повишена киселинност.
- Липозомите в кръвта лесно преминават клетъчните мембрани, вкарвайки Vit.С вътре в клетката!
- Благодарение на липозомната форма,С постепенно се разпространява и остава много по-дълго (от класическия Vit.С) в кръвта.
- ЛипозомниятС в много по-малка степен се изхвърля с урината, тъй като микроскопичните липозоми не са разтворени директно в кръвната плазма.
Дозировката е 5 ml на ден, като 1 опаковка е достатъчна за 30 дни!